جهشصادارت محصولات دانش‌بنیان

جهش۲ : هیچوقت تمایلی برای applyکردن و اقامت گرفتن نداشتم

آشنایی اولیه

جهش۲ با مؤسسان شرکت پارسیان طب پژوهش: مهندس شیرکوند و مهندس متین مهر.
وقتی تصفیه حساب کردم با مجموعه دولتی، خودم رو آماده کرده بودم که تا دو سه سال هیچ درآمدی نداشته باشم. همه‌ی سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، یه سکوی پرتاپ هستن، اینکه شما ایده رو بگیرید، بیرورانید و آماده لحظه‌ای باشید که پر بزنید و جهش کنید. این خیلی مهمه که جسارت داشته باشید که وارد گودهای ناشناخته بشید. بعضی‌ها سال‌ها دچار روزمرگی هستند و هر روز کیفشون رو برمی‌دارن و میرن سر کار و برمیگردن و در نهایت شب رو با نارضایتی می‌خوابن و این قضیه همینطور تکرار میشه.

اصطلاح دره مرگ رو بعضی‌ها فقط شنیدن بعضی‌ها مثل ما کاملا تجربه کردن و رفتن توی دره مرگ و دوباره اومدن بیرون. داخل دره مرگ نیاز داری یکی دست شما رو بگیره. توی کشورهای بزرگ دنیا مثل آمریکا، جایی مثل «سیلیکون ولی» وجود داره که کافیه شما فقط دونه رو داخل اون بکاری، آب و خاک و نورش فراهمه، شما فقط به کار فنی خودت می‌رسی، دیگه نگران بیمه نیستی. ولی تو ایران مجبور میشی متخصص بیمه هم بشی، علم اقتصاد و علم ارتباط با مشتری رو هم یاد بگیری.

 

حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی

بنابر قوانین موجود در کشور، ما مجبور بودیم به یک سطحی از کیفیت برسیم که مطابقت داشت با سطح استانداردهای روز دنیا. در این صورت به این نتیجه رسیدیم که دیگه بازار داخل برای ما کوچیکه. اولین جایی که رفتیم دنبال رقابت‌های جهانی، نمایشگاه عرب‌هلث در امارات بود. از کشورهای یمن و لبنان اومدن و یه تعداد از محصولات رو نقدی به دلار از ما خریدن. اولین پولی که دلاری به ما دادن، اصلا موقع شمردن حواسم نبود چقدره! ذهنم به این بود که چقدر جالبه که با فکر و کار ایرانی داری ارز بین‌المللی تحویل میگیری! خیلی خوشحال بودم از این مطلب نه به خاطر عدد و مبلغش، بیشتر به خاطر ماهیت قضیه.

در نمایشگاه مدیکا که بزرگترین رویداد حوزه تجهیزات پزشکی دنیاست، پاویونی داشتیم به نام پاویون ایران، 12 تا شرکت داخلش بودن، خیلی آبرومندانه برگزار شد، طراحی خیلی خوبی داشت، خیلی راضی بودیم. یه اتفاق خوبی که افتاده بود شرکتهای بزرگ و معتبر تجهیزات پزشکی دنیا شرکت نکرده بودن و این باعث شد که فرصت خیلی خوبی برای شرکت‌های کوچکتر ایجاد بشه.

 

درد دل

ایراد دارم به سیستم آموزشیمون که با پول مالیاتی که از ما می‌گیره، جوان‌های با استعداد توی دانشگاه‌های مطرح مثل شریف و تهران پرورش داده میشن که آخرش برن کشورهایی مثل کانادا و استرالیا خدمت کنن. مشکل بزرگتر اینه که یه انفجار ژنتیکی به نفع کشورهایی که جوانهای ما میرن، داره رخ میده. تصور کنید یه آقا پسر با استعداد ایرانی با یه دختر خانم با استعداد ایرانی با هم ازدواج می‌کنن و توی اون کشور خارجی بچه‌دار میشن. بچه‌ای که به لحاظ استعدادی از نسل قبلی هم استعدادش بیشتره ولی دیگه ایرانی نیست.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =

دکمه بازگشت به بالا