صادارت محصولات دانش‌بنیانمقاله

بنادر مهم ترانزیتی در کشور

با توجه به موقعیت راهبردی و ترانزیتی ایران، می‌توان فرصت‌ها و مزیت‌های زیادی را برای بنادر ترانزیتی کشور در نظر گرفت. البته بهره‌برداری درست و به موقع از این فرصت‌ها و همچنین انجام سرمایه گذاری لازم و تبلیغات گستردۀ همزمان می‌تواند در بهره‌برداری اثربخش از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیتی کشور موثر باشد، لذا نحوه بهره‌برداری از این مزیت‌ها و فرصت‌ها و برقراری ارتباط حمل و نقلی با کشورهای هدف می‌تواند نقش برجسته‌ای در تسهیل تجارت میان آسیا و اروپا و کشورهای منطقه و توسعه ترانزیت ایفا نماید. 

 

1)بندر چابهار:

بندر چابهار بندری واقع در بخش شمالی دریای عمان می‌باشد که  به دلیل بهره‌مندی از موقعیت جغرافیایی خاص جهت ترانشیپ و ترانزیت کالای داد و ستد در حوزه‌ی خلیج فارس و افغانستان و آسیای میانه می‌تواند نقش ویژه‌ای را ایفا کند.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور می‌باشد که در کرانه‌ی دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آنقابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

تجارت حمل و نقل بین المللی از طریق این بندر با کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه امکان پذیر است. بندر چابهار به علت قرارگیری در موقعیت راهبردی، نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی (آسیای میانه، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب‌های آزاد محسوب می‌شود که از اهمیت فراوانی برخوردار است. سرمایه‌گذاری فراوانی در این بندر صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما که حمل و نقل دریایی را میسر می‌کنند. این بندر یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی می‌باشد.

قرارگیری این بندر در موقعیت استراتژیک  و ایجاد ارتباط در محور توسعه‌ی شرق کشور، توجه سازمان بنادر و دریانوردی  را برای تدوین و اجرای طرح جامع توسعه‌ی آن را، در قالب برنامه‌ی میان مدت به خود جلب کرده است.

این برنامه‌ها عبارتند از : احداث دو پایگاه اسکله‌ی کانتینری به طول ۶۴۰ متر و آبخور ۱۶ متر و ۳ پایگاه اسکله چند منظوره به طول ۵۸۰ متر به عمق ۱۴ متر و لایروبی ۱۷ میلیون متر مکعب تا عمق ۱۶ متر و استحصال اراضی به میزان ۱۹۵ هکتار اشاره کرد.

این بندر توانایی ترانزیت لجستیک انواع کالا اعم از عمومی، کانتینری، فله، مواد نفتی، کالای عمومی لنج ها، آب رسانی به شناورها و نگهداری و پردازش کالا را داراست . 

مزیت‌های بندر چابهار:

 • هم جواری با منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار
 • نزدیک ترین بندر کشور به مسیرهای اصلی تجارت جهانی به ویژه مسیر شرق به غرب
 • برخورداری از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسب در مدخل اقیانوس هند و مسیر دریایی بین المللی
 • توانایی پذیرش کشتی‌های با ظرفیت ۵۰ هزار تن با عمق ۱۴ متر
 • قرارگیری در محور شرق کشور، دسترسی آسان به کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان

 

2)بندر امام خمینی‌(ره):

بندر امام خمینی(ره) یکی از بنادر استان خوزستان ایران در خلیج فارس است. این بندر با برخورداری از ۳۴ اسکله‌ی فعال، بزرگ‌ترین بندر فعال در کشور ایران می‌باشد. شهرستان بندر امام خمینی(ره) در گذشته با نام بندر شاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شده بود و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل گشت.

شهرستان بندر امام خمینی(ره) پس از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری در ایران محسوب می‌شود که از طریق راه آهن سراسری به پایتخت پیوند زده شده است. منطقه‌ی اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با وسعت ۱۱۰۴۴ هکتار در شمال غرب خلیج فارس و در پایان آبراهه‌ی خور موسی قرار دارد. این آبراه با عمق متوسط ۲۰متر، عرض۲۵۰متر و طول ۴۲ مایل دریایی بستری آرام و مطمئن برای تردد انواع کشتی‌های اقیانوس پیمای تجاری و همچنین نفتکش از مسیر خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و اقیانوس هند به اقصی نقاط جهان فراهم نموده است. با توجه به مزایای منحصر به فرد این بندر از جمله، نزدیکی به ۷۰درصد از مراکز مهم صنعتی و جمعیتی در کشورمان، همجواری با منطقه مخصوص اقتصادی پتروشیمی بندرامام، نزدیکی به منطقه آزاد تجاری اروند، قرارگیری در مسیر کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال – جنوب‌‌ (INSTC) و کریدور  حمل و نقل بین‌المللی شرق – غرب ، هم‌چنین قرارگیری در کوتاه‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر زمینی حمل کالا از کشورهای عراق، ترکیه، حوزه‌ی قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا، این بندر را به یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری ایران و مناطق اطراف تبدیل کرده است .

این قسمت دارای ۳۶ کیلومتر جاده‌های دسترسی اصلی و فرعی داخلی می‌باشد و بهره برداری از ۱۴۰ کیلومتر راه آهن داخلی جهت اتصال مجتمع بندری و اراضی پشتیبانی به شبکه راه آهن سراسری از دیگر خدمات تجاری این حوزه می‌باشد.

بندر امام خمینی(ره) نزدیک‌ترین بندر جنوبی به پایگاه‌های جمعیتی کشور از جمله استان‌های تهران، اصفهان، البرز، مرکزی و قزوین و برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی، مطمئن‌ترین و بهترین و هم‌چنین کوتاه‌ترین پل ایجاد ارتباط با کشورهای حوزه‌ی قفقاز، عراق، ترکیه و اروپای شرقی نقش مؤثری در اقتصاد ملی و تجارت خارجی به عنوان دومین بندر مهم کشور با سابقه‌ی ۹۰ ساله‌ای که در ارائه‌ی خدمات بندری، بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص و پیشرفته‌ترین تجهیزات ویژه‌ی بندری و ساماندهی آن در قالب ناوگان تجهیزات خشکی و دریایی داراست،  توان ارائه‌ی خدمات به انواع کالای تجاری را از قبیل کانتینری، غلات، فله، کیسه‌ای، متفرقه، مواد نفتی، روغن مایع، مواد معدنی و ساختمانی، پودرهای صنعتی و… .

مزیت‌های بندر امام خمینی(ره):

 • ۳۷ پایگاه اسکله‌ای فعال با متوسط عمق ۵/۱۳ متر
 • برخوردار بودن از تسهیلات ویژه و معافیت‌های منطقه ویژه اقتصادی در بندر امام خمینی(ره)
 • بهترین بندر کشور جهت ترانشیپ کالا به کشورهای واقع در شمال خلیج فارس
 • متصل بودن به شبکه‌ی راه‌های کاربردی ترانزیتی و راه‌آهن سراسری کشور
 • بزرگترین بندر کشور از نظر توان انبارداری و ذخیره سازی انواع کالا از قبیل محمولات فله خشک و مایع
 • پتانسیل تخلیه و بارگیری کشتی  کانتینری پست پاناماکس( نسل چهارم) و کشتی‌های با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در این بندر
 • وجود ترمینال‌های اختصاصی کانتینری، عمومی، فرآورده‌های نفتی و مواد معدنی
 • بهره‌بری از تجهیزات پیشرفته و مناسب بندری و حمل و نقل دریایی به منظور ارائه خدمات امن و دقیق به کشتی‌ها
 • برخوردار بودن از نرخ تمام شده‌ی پایین برای کالاهای وارداتی ـ صادراتی در بین بنادر کشور
 • استفاده از سیستم یکپارچه (IMS) و سیستم بین المللی امنیت اطلاعات (SMS)
 • استفاده از  سیستم تک پنجره به منظور ارائه‌ی خدمات متمرکز به مشتری

 

3)بندر شهید رجایی:

مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس از مهم‌ترین بنادر ایران به حساب می‌آید. تخلیه و بارگیری سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن از کالای تجاری، صنعتی و…، به تنهایی با آمار بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور مسئولیت حمل و نقل بین المللی را بر عهده دارد. هم‌چنین تخلیه‌ی ۹۰ درصد بارگیری کالاهای ترانزیتی کانتینری کشور در این مجتمع انجام می‌شود.

منطقه‌ی مخصوص اقتصادی بندری شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری قسمت غربی بندرعباس در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز واقع  است و باداشتن روابط اقتصادی دریایی و مبادله کالا با ۸۰ بندر معروف بین المللی تقریبا نیمی از تجارت ایران را کنترل می‌کند.

منطقه ویژه اقتصادی بندری شهید رجایی در مرکزیت کریدور ترانزیتی جنوب به شمال قرار گرفته است که یکی از مهمترین کریدورهای ترانزیتی بین المللی در دنیا می باشد . این کریدور اقیانوس هند و خلیج فارس را از طریق ایران به دریای خزر و سپس از طریق روسیه به سن پترزبورگ و شمال اروپا مرتبط می‌کند.

قرارگیری در موقعیت ممتاز جغرافیایی ، دسترسی به آب‌های آزاد جهان از طریق خلیج فارس ، پتانسیل ارتباط  با شبکه‌ی بین المللی راه آهن و جاده ابریشم ، برخورداری از تجهیزات جدید و امکانات مدرن، نزدیکی به منطقه‌های آزاد کیش و قشم و بنادر حوزه‌ی خلیج فارس‌، مجتمع بندری رجائی را به پایگاه راهبردی و منحصر به فرد تبدیل نموده است.

انجام فعالیت‌های پشتیبانی سرمایه‌گذاران، صنعتی، نفتی و خدماتی در قالب قراردادهای BOT ، اجاره کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت از پتانسیل ها و ظرفیت های منحصر به فرد این منطقه است. 

مزیت‌های بندر شهید رجایی:

 • قرارگیری در موقعیت ممتاز جغرافیایی، مطمئن‌ترین، مناسب‌ترین و کوتاه‌ترین پل ارتباطی با آسیای میانه است.
 • وجود ۵۰ کیلومتر خطوط ریلی در بندر متصل به شبکه‌های بین المللی راه آهن
 • کنترل ترافیک دریایی و هدایت کشتی‌ها از طریق برج مراقبت و تجهیزات پیشرفته با استفاده از تکنولوژی روز
 • ظرفیت قبول بیش از ۳/ ۳ میلیون TEU کانتینر در سال
 • پتانسیل تخلیه و بارگیری تا حد پنجاه میلیون تن انواع کالای وارداتی، صادراتی و ترانزیتی
 • امکان و اجازه  ورود تجهیزات و ماشین آلات بهره برداری خارج از تشریفات گمرکی
 • برخورداری از ترمینال‌های اختصاصی، کانتینری، عمومی، فرآورده‌های نفتی و مواد معدنی
 • ایجاد مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی – MRCC  
 • استفاده از از تجهیزات رادیویی با برد بالا مانند LRIT – AIS 
 • تلفن اعلام وضعیت اضطرار دریایی به شماره ۱۵۵۰
 • سیستم اطلاع رسانی اخبار هواشناسی به صورت ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۷۶۳۷۳۰۰۰
 • قرارگیری در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی  INSTC
 • ایجاد شدن قرارداد خواهر خواندگی با شش بندر دنیا
 • برقراری شبکه‌های بانکی ؛ اعتباری ؛ بیمه ای ؛ گمرک و سایر مؤسسات خدماتی مرتبط
 • وجود اراضی با قابلیت واگذاری برای فعالیت پشتیبانی سرمایه‌گذاران؛ صنعتی؛ نفتی و خدماتی به صورت BOT  اجاره کوتاه مدت ؛ میان مدت و بلند مدت
 • این بندر مجهز به مرکز نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی های نفتی در هنگام بروز سوانح دریایی می باشد .
 • جاری شدن مرکز ایمنی ؛ بهداشت و محیط زیست ( HSE ) درمانگاه مجهز و مراکز امداد و نجات در بندر

 

3)بندر شهید باهنر:

بندر شهید باهنر در جنوب کشور ایران، در شمال خلیج فارس و در مختصات ۵۶ درجه و ۱۲ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی واقع است. این بندر از بنادر قدیمی استان و جزء ۸ بندر فعال اقتصادی ایران به حساب می‌آید. سال ۱۳۳۴ بود که در بررسی محل مناسب برای ایجاد اسکله جدید بندرعباس(بندر شهید باهنر فعلی) کارشناسان خورچلو در منطقه سورو با در نظر گرفتن عوامل طبیعی و تاریخی، محلی مناسب برای اولین اسکله مدرن بندرعباس در نظر گرفتند و در آبان ماه سال ۱۳۴۶ ساخت بنای اسکله سورو(بندر شهید باهنر فعلی) آغاز شد .

بندر شهید باهنر یکی از بنادر چند منظوره با قدمت فراوان در استان و جزء بنادر فعال ایران به حساب می‌آیدبندر شهید باهنر سومین بندر صادراتی کشور می‌باشد که در امور صادرات کالای غیر نفتی و حمل و نقل کالا و حمل و نقل مسافری داخلی و بین المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی در دسترسی به آب های آزاد جهان از طریق خلیج فارس، اتصال به جاده های های بین المللی ، نزدیک بودن به مناطق آزاد قشم و جزایر تفریحی و بنادر تجاری خلیج فارس این بندر را به پستی استراتژیک و منحصر به فرد پس از مجتمع بندری شهید رجایی تبدیل کرده است.
از ویژگی خاص این بندر، برخورداری از آبخور ۱۰,۲ متر در زمان جذر کامل است که بالاترین میزان آبخور پس از بندر امام خمینی(ره) و بندر شهید رجایی را در بین بنادر کشور دارا است.
این بندر در گذشته نه چندان دور تنها بندر اصلی در بندر عباس بود و به لحاظ این که در محدوده شهر بندر عباس قرار گرفته است ، همه روزه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و مسافران بوده و حجم قابل توجهی از تجارت بندر عباس وابسته به فعالیت این بندر می باشد و نقش به سزایی در رونق اقتصای منطقه داراست .

مزیت‌های بندر شهید باهنر:

 • دسترسی سریع و آسان به آب‌های آزاد از طریق خلیج فارس و دریای عمان
 • قدیمی‌ترین و با تجربه ترین بندر چند منظوره در کشور
 • قرارگیری در کریدور شمال-جنوب
 • اتصال به راه‌های بین المللی جاده‌ای و داخلی
 • دسترسی به مراکز خرید، درمانی‌، فرودگاه و راه آهن
 • بزرگترین بندر اقتصادی در زمینه‌ی صادرات مواد یخچالی و میوه و تره‌بار
 • سومین بندر ترانزیتی در کشور

 

3)بندر بوشهر:

بندر بوشهر، شهری با پتانسیل بندری بالا و مرکز استان بوشهر از استان‌های جنوب غربی ایران است. جمعیت این شهر در سال گذشته خورشیدی بالغ بر 290٬359 نفر بود .  بوشهر بندری شبه‌جزیره‌ای در بخش مرکزی شهرستان بوشهر محسوب می شود که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده‌است، این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا و در منطقهٔ ساحلی خلیج فارس واقع شده و آب‌ و هوای آن نیمه بیابانی گرم است.

استان بوشهر با مساحت حدود ۲۳ هزار و ۱۶۷ کیلومتر مربع و برخورداری از ۹۳۷ کیلومتر نوار ساحلی با خلیج فارس دارای بنادر کوچک و بزرگ بسیاری می باشد که مهمترین و بزرگترین بندر در زمینه‌ی حمل کالاهای تجاری، بندر بوشهر است که قابلیت پذیرش ۸ میلیون تن کالا را داراست و پتانسیل ارائه‌ی خدماتی مانند حمل کالای فله، کانتینر، عمومی، مواد نفتی، نگهداری و پردازش کالا، محصولات سردخانه‌ای و مسافری را داراست.

اما مجتمع بندری نگین نیز با وسعتی معادل ۷۰ هکتار(قابل توسعه تا ۴۴۳ هکتار) جزء مناطق ویژه اقتصادی بندر بوشهر است. در حال حاضر بندر بوشهر آماده‌سازی زیرساخت‌های مجتمع مذکور را با هدف ایجاد پایانه‌های اختصاصی کانتینری و نفتی در دستور اجرای خود دارد. ارتفاع آب در لنگرگاه خارجى بندر ۱۵ متر است که از طریق کانال خارجى به طول ۹۲۰۰ متر به لنگرگاه داخلى و از لنگرگاه داخلى به وسیله کانال داخلى به عرض ۱۴۰ متر، عمق ۱۰,۳ متر و به طول ۳۹۰۰ متر به خور سلطانى و اسکله های بندر بوشهر و از آنجا به خور پودر منتهى می شود.

محله‌های دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی چهار محله‌ی قدیمی بندر بوشهر هستند  دیگر محل‌های این بندر عبارتند از: بن مانع، بهمنی، صلح‌آباد، جفره علی‌باش، جفره ماهینی، سنگی، شکری(بهشت صادق)، باغ زهرا، جبری، شغاب، کوی فرهنگیان، عالی‌آباد، رونی، سبزآباد، جلالی، مخ بلند، دواس، تل کوتی، عسلو، هلالی، نیدی، خواجه‌ها، دستک، ریشهر، امام‌زاده، سرتل، تنگک (شمالی، وسطی، جنوبی)، تنگک غریب، تنگک محمد جعفری (رئیس)، تنگک زنگنه، هلیله، بندرگاه، دروازه، چاه‌کوتاه، آب طویل، توحید.

3)بندر لنگه:

بندر لنگه‌ی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. این شهر مرکز شهرستان بندر لنگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور محسوب می شود . این بندر در ۵۴ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و در ۲۶ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی از نصف‌النهار مبدأ واقع ‌است.

فاصله‌ی بندر لنگه تا بندرعباس ۱۹۲ کیلومتر،  تا بوشهر ۴۲۰ کیلومتر، تا شهر بستک ۱۷۰ کیلومتر و تا شهر لار ۲۸۰ کیلومتر است. هوای بندر لنگه مانند سایر شهرهای ساحلی گرم و  مرطوب است. بندر لنگه از دیرباز از طریق هوایی با شهرهای تهران ،  شیراز و بندرعباس در ارتباط بوده است.

بندر لنگه دارای قابلیت های اقتصادی زیادی از نظر معادن موجود، مسیر ترانزیتی نزدیک با کشور امارات متحده عربی و غیره دارد که به منظور جذب سرمایه گذارهای حقیقی و خقوقی داخلی و خارجی و همچنین موقعیت استخدام برای جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی شهرستان، توسعه بندر لنگه را امری اجتناب ناپذیر می نماید.
بندر لنگه به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی، از گذشته های دور به عنوان یک ایستگاه ترانزیتی بار و مسافر فعالیت کرده است .
بندر لنگه بهترین پایانه لجستیکی برای حمل و نقل بین المللی به شیوه دریایی جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک و جزیره فارسی بوده و دارای کمترین فاصله با شیخ نشین های متفاوت امارات متحده عربی از جمله دبی و ابوظبی و شارجه ، در مقایسه با بنادر و روش های دیگر حمل ترکیبی کالا است ، همچنین دارای سابقه دیرینه قابل توجه ترابری مسافر و کالا از این بندر به کشورهای قطر، بحرین و کویت  بوده است.
برنامه توسعه این بندر با توجه به بالا رفتن انتظارات مشتریان در حال اجرا می‌باشد.
آینده نگری ایجاد شده در توسعه بندر، مدیریت آن را برآن داشته تا پذیرش شناورهای بزرگتری را در طرح توسعه قرار دهد، به طوری که با اجرای اطاله موج شکن شرقی و افزایش مساحت حوضچه ، اجازه تردد شناور ۷ تا ۱۰ هزار تن را نیز در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر را به طور عمده افزایش خواهد داد.

مزیت‌های بندر لنگه:

 • بندر برتر در حوزه ارائه خدمات ترابری  کالاهای غیر نفتی در کشور
 • کسب رتبه ی  پنجم در افزایش درصد توسعه عملیات تخلیه و بارگیری در سال ۱۳۸۷ در میان تمام بنادر کشور
 • کمترین فاصله با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه امارات متحده
 • قرارگرفتن در مسیر جغرافیایی بندر عباس- عسلویه
 • اتصال از طریق سه جهت به شبکه جاده ای کشور
 • بهترین پایانه لجستیکی ترابری برای جزایر کیش، ابوموسی، تنب بزرگ ، تنب کوچک و لاوان و سیری و هندورابی
 • حمل و نقل بین المللی مسافر و کالا به کشورهای قطر، بحرین و کویت
 • اضافه گشتن ۱۸ هکتار به مساحت حوضچه بندر
 • اضافه گشتن ۱۶ هکتار به اراضی پسکرانه بندر
 • برخورداری گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت با محوریت ارائه خدمات تخلیه و بارگیری و همچنین ارائه خدمات مسافری
 • برقراری خدمات دولت الکترونیکی و ارائه سرویس های نوین از طریق سیستم جامع نرم افزاری
 • ارائه سرویس در قالب طرح فیزیکی پنجره واحد های تجاری
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + ده =

دکمه بازگشت به بالا