سخن سردبیر

کارآفرینی یا کارمندی ؟!

کارآفرینی یا کارمندی ؟!

? سیستم آموزشی کشور، مهندسان، دکترها و وکلای بسیاری را تحویل جامعه داده است، اما متأسفانه حتی یک واحد درسی را هم درباره کارآفرینی و نحوه ایجاد و توسعه یک کسب و کار، به ما نیاموخته است!

? رسانه‌های‌مان هم مرتباً فوتبالیست شدن و هنرمند شدن و … را تبلیغ می‌کنند!

? خانواده‌ها هم دنبال این هستند که بچه‌ها درس بخوانند و تحصیل کرده شوند و مدرک بگیرند و در آخر بگردند دنبال جایی که استخدام‌شان کند و … ، آن هم شغل پشت میزنشینی و البته ترجیحاً دولتی !

⚠️ کجای این آموزش و تربیت به ما، یاد می‌دهد که کارآفرین باشیم؟ برای خودمان کسب و کار جدید راه‌ بیاندازیم؟ گروهی کارکنیم و با هم‌فکران خود، شرکت تأسیس کنیم؟ تجارت کنیم و درآمدزایی داشته باشیم؟

? تقریباً هیچ کجا …
کلا همیشه و همه جا به ما یاد داده‌اند که در زندگی اصلا ریسک نکنیم و کارمند باشیم تا همیشه از بودن یک آب باریکه برای گذران زندگی، خیال‌مان راحت باشد. به ما یاد داده‌اند همیشه باید جیره‌خوار دولت باشیم. (بماند که دولت و مجلس، شرایط کار در بخش خصوصی را تسهیل نمی‌کنند.)

? در صورتی که ما انسان هستیم با هزاران استعداد خدادادی و بعضا منحصر به فرد. ولی بخاطر ترس از ریسک کردن، بخاطر یک حقوق ثابت ماهانه، متأسفانه حاضریم تمام آن استعدادها را منکوب کنیم. حقوق ماهانه‌ای که اگر حواس‌مان نباشد، می‌تواند اعتیادآور باشد. اعتیادی که شاید فقط کمی خفیف‌تر از اعتیاد به مواد مخدر است!

? از سوی دیگر، خداوند هم روزی ما را تضمین کرده است و این نگرانی‌ها از این که مبادا در صورت ریسک کردن شکست بخوریم و از گشنگی بمیریم، نشان از عدم اطمینان به قول و وعده پروردگار است.

کارمند یا کارآفرین | کریدور خدمات فناوری

نکته بسیار مهم:

❓ با این تفاسیر آیا شغل کارمندی بد است؟ «خیر، به هیچ وجه»

  • اولاً قرار نیست همه کارآفرین باشند، چرا که همگان استعداد و توانایی کارافرین شدن را ندارند. منظور از حرف‌های قبلی آن است که چرا همه می‌خواهیم کارمند شویم؟ آخر این چه فرهنگی است؟
  • ثانیاً اغلب افراد (اگر استثناها را کنار بگذاریم) باید برای به دست آوردن یکسری تجارب، مدتی را کارمند باشند و پس از آشنایی با اصول اولیه مورد نیازشان، خودشان کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند.

? بنابراین برای کسانی که استعداد و توانایی کارآفرین شدن دارند، کارمند شدن بد نیست، کارمند ماندن بد است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا